به استحضار دوستان گرامی می رسانم ، طرح کسری خدمت سربازی دانشجویان و نخبگان به دو صورت در حوزه خدمت وظیفه عمومی کشور به اجرا در می آید:
۱- نخبگان علمی و پژوهشی که طبق قوانین و مقررات بنیاد ملی نخبگان صلاحیت نخبگی و استعدادهای برتر را احراز می نمایند. این عزیزان از سوی بنیاد به نیروهای مسلح معرفی و سپس بسته به توانمندی آنان به نیروهای مختلف معرفی می شوند و در صورت اجرای طرح پژوهشی مرتبط با ماموریت نیرو از مزایای معافیت بهره مند می گردند
. ۲- دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر که با مراجعه به دفاتر تحقیقات کاربردی نیروهای مسلح ( بویژه دفتر تحقیقات کاربردی سازمان وظیفه عمومی ناجا) و ارائه مدارک لازم ( تکمیل فرم پروپوزال، ۲ قطعه عکس ۴*۳ ، گواهی اتمام یا اشتغال به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر، فتوکپی از تمامی صفحات شناسنامه) در این خصوص اقدام می نمایند. لازم به ذکر است که اجرای طرح تحقیقاتی مذکور منوط به تائید و تصویب طرح در شورای پژوهشی سازمان وظیفه عمومی می باشد. تسهیلات کسری خدمت مشمولان مذکور بسته به اهمیت و کیفیت طرح از ۶ تا ۱۲ ماه می باشد. سربازان نیروهای مسلح نیز می توانند در صورت وجود شرایط از مزایای این طرح بهره مند گردند ، در این صورت یگانهای مربوطه هیچگونه تعهدی نسبت به انفصال سرباز از یگان مربوطه ندارند و مسئولیت طولانی شدن فرایند رسیدگی به درخواست ارائه تسهیلات کسری خدمت به عهده فرد متقاضی است.